




Sposób pielęgnacji powinien być uzależniony od tego, z jakim kamieniem mamy do czynienia.
Czyszczenie biżuterii ze srebra zdobionej kamieniami
Wiemy już, jak postępować w przypadku czyszczenia wyrobów ze srebra, gdy nie zawierają one żadnych dodatkowych ozdób w postaci kamieni szlachetnych. Oczywiście nie możemy traktować poprzednio opisanymi metodami takich wyrobów, ponieważ możemy narazić je na uszkodzenie. Sposób pielęgnacji powinien być uzależniony od tego, z jakim kamieniem mamy do czynienia. Kamienie szlachetne z reguły nie lubią poddawania ich wysokim temperaturom, do tego grona możemy zaliczyć między innymi szafiry, rubiny a także szmaragdy. Bezpieczne dla takich kamieni jest czyszczenie ich miękką szczoteczką, zanurzając je na kilkanaście minut w wodzie z płatkami mydlanymi. Po zakończeniu zabiegu należy kamienie wysuszyć i wypolerować suchą tkaniną. W przypadku, gdy zabrudzenia są silniejsze, powinniśmy użyć spirytusu. Poniżej wymienione zostały sposoby, pozwalające na bezpieczne usuwanie zanieczyszczeń z innych kamieni. Warto się do nich stosować, jeśli chcemy, aby nasza biżuteria służyła nam przez długie lata.
- Perły i opale
Perły i opale są jednymi z najdelikatniejszych kamieni. Musimy przestrzegać w ich wypadku przede wszystkim zasady, aby nie wystawiać ich na działanie kwasów. Szczególnie niebezpieczne dla pereł i opali są także: nadmierny gorąc i wysuszanie. Jeśli chodzi o kosmetyki, te także mogą mieć na stan kamieni negatywny wpływ. Perły powinny być czyszczone za pomocą specjalnie dobranych w tym celu specyfików. Opale z kolei przepadają za wilgocią, powinno się więc płukać je pod bieżącą wodą, następnie zawijać w wilgotną tkaninę.
Inne kamienie
Inne kamienie, także te, które nie są tak szlachetne jak perły i opale wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
- Kość słoniowa powinna być czyszczona za pomocą wody utlenionej, ze względu na jej porowatą strukturę.
Nie wolno absolutnie płukać kości słoniowej wodą, ponieważ nasiąknie ona wodą, właściwie pochłaniając ją, co może powodować zarówno odkształcenia jak i pęknięcie. Flanelowe tkaniny są idealne do polerowania kości słoniowej.
- Turkusy - powinny być czyszczone przy użyciu wody z sodą oczyszczoną. Po wyczyszczeniu należy kamienie dokładnie wytrzeć suchą szmatką.
- Bursztyny – powinny być czyszczone delikatną, miękką szczoteczką, tylko na sucho. W przypadku naprawdę bardzo zabrudzonych bursztynów można użyć wody z mydłem, jednak po umyciu należy jak najszybciej bursztyny wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie niezwłocznie osuszyć. Jeszcze innym sposobem może być przetarcie bursztynu watą lekko nawilżoną alkoholem, po zakończeniu czyszczenia bursztyny należy wypolerować. Bursztyny lubią także być przecierane irchą.
- Agaty – czyszczenie biżuterii zawierającej agaty polega na potraktowaniu każdego pojedynczego kamienia benzyną. Agaty powinny zostać następnie wypolerowane. Poza tym, zdecydowanie należy wcierać w nie olejek ze słodkich migdałów, oczywiście pamiętając, aby robić to delikatnie. Agaty przepadają za tego typu pielęgnacją.
- Korale – kąpiel solna służy koralom, dlatego możemy czyścić je w ten właśnie sposób, dzięki wodzie z solą. Po kąpieli należy korale dokładnie wypłukać oraz wytrzeć suchą tkaniną.
- Malachity - nie mogą być czyszczone spirytusem, powinny być czyszczone za pomocą szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem mydła.
Oprócz standardowej pielęgnacji naszej biżuterii z kamieniami, powinniśmy także co jakiś czas poprosić specjalistę o sprawdzenie stanu naszej biżuterii. W razie czego może on wzmocnić i zacieśnić elementy, które mają za zadanie przytrzymać drogocenne kamienie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ luzowanie się takich elementów nie należy do rzadkości. Przykra byłaby sytuacja, w której przez zahaczenie o choćby ubranie, tracimy nasz ulubiony kamień. Taka sytuacja niestety jest możliwa, bowiem luzowanie może doprowadzić do wypadnięcia ozdoby. Posiadanie drogiej biżuterii wiąże się z koniecznością troski.
Oprócz wymienionych wyżej sposobów pozwalających na czyszczenie kamieni, istnieje jeszcze jeden sposób przeznaczony raczej dla specjalistów niż do domowego użytku. Można wyjąć kamienie i wyczyścić wszystkie elementy z każdej strony. Powinniśmy to jednak zostawić komuś, kto zna się na tym lepiej od nas, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia nie tylko oprawy kamienia, lecz także jego samego.
Jak więc widzimy, pielęgnacja srebrnej biżuterii zdobionej kamieniami, także tymi szlachetnymi nie wymaga wielu starań. Wystarczy pamiętać, co wolno, a czego nie wolno w przypadku poszczególnych kamieni wchodzących w skład naszej biżuterii. Odpowiednio pielęgnowana i regularnie czyszczona odwdzięczy się nam, będąc wspaniałą wizytówką nas samych, bowiem wypielęgnowana biżuteria może wiele powiedzieć na temat właściciela. Biżuteria zaniedbana rzecz jasna nie świadczy o nas dobrze, podobnie jak wymięte czy brudne ubranie. Jeśli sami nie mamy czas zajmować się naszymi błyskotkami, powinniśmy pamiętać, aby od czasu do czasu oddać je w ręce specjalisty, który odpowiednio się nimi zajmie.